plater11 - Stomatologia Świdnica

Profilaktyka próchnicy u dzieci i młodzieży obejmuje:

  • prawidłowy instruktaż higieny jamy ustnej przeprowadzony w gabinecie stomatologicznym w obecności pacjenta
  • utrzymanie prawidłowej higienę jamy ustnej
  • wskazania dietetyczne
  • profesjonalne oczyszczanie złogów nazębnych
  • kompleks zabiegów z zastosowaniem fluoru, wykonywanych w gabinecie stomatologicznym, tj. lakowanie bruzd i szczelin powierzchni żującej zębów stałych i mlecznych oraz lakierowanie wszystkich powierzchni zębów lakierem fluorkowym

Pokrycie bruzd w obrębie powierzchni żujących i zagłębień anatomicznych zębów uniemożliwia przedostanie się do nich resztek pokarmowych trudnych do oczyszczania podczas szczotkowania, powodujących rozwój bakterii próchnicotwórczych.

Laki fluorowe stosujemy już u dzieci sześcioletnich, tuż po wyrżnięciu się pierwszych zębów trzonowych, tzw. „szóstek”. Lakiem pokrywa się również drugie trzonowce - „siódemki”, a u dzieci z wysokim stopniem ryzyka próchnicy także zęby przedtrzonowe.
W szczególnych przypadkach można wykonać zabieg lakowania poszerzonego jeżeli bruzda jest powierzchniowo zajęta przez próchnicę. Wykonuje się wówczas niewielkie poszerzenie bruzdy i zabieg lakowania lakiem szczelinowym wydzielającym fluor wzmacniający.

Kolejnym zabiegiem profilaktycznym jest stosowanie lakierów fluorkowych do pokrywania wszystkich powierzchni zębów. Można je aplikować w każdym wieku, ale przede wszystkim w okresie największego zagrożenia próchnicą tj. u dzieci pomiędzy 9 a 14 rokiem życia.
Lakiery fluorkowe stosuje się co 3 miesiące u dzieci z wysokim ryzykiem próchnicy lub co 6 miesięcy przy średnim i niewielkim ryzyku.

Zabiegi profilaktyczne pozwalają na redukcję próchnicy średnio o 45% i waha się to pomiędzy 18-75%. Lakuje i lakieruje się tylko zdrowe powierzchnie zębów. Najbardziej racjonalne wydaje się stosowanie lakieru po zalakowaniu bruzd i szczelin oraz ewentualnym wypełnieniu istniejących ubytków próchnicowych powierzchnie szkliwa.

Zabieg lakierowania jest całkowicie bezbolesny i bezstresowy, dzieci znoszą je bardzo dobrze. Lakier nakłada się pędzelkiem, pokrywając miejsca zagrożone próchnicą. Po zabiegu pacjent jest informowany, że należy się wstrzymać od przyjmowania pokarmów przez 2 godziny i że nie należy szczotkować zębów przez 12 godzin.

Istnieją więc łatwe i skuteczne sposoby zapobiegania próchnicy zaś brak przeciwwskazań do ich stosowania oraz brak działań niepożądanych, interakcji i nietolerancji sprawia, że stosowanie tych preparatów jest absolutnie bezpieczne i - co nie jest bez znaczenia - koszty tych zabiegów profilaktycznych są nieporównanie niższe od kosztów leczenia w późniejszym czasie.


Zadbamy o każdy uśmiech!